TUMULTUOUS TIMES AND THE FIGHT FOR SURVIVAL

ZORLU ZAMANLAR VE HAYATTA KALMAK İÇİN MÜCADELE

1953 - 2010

Indian Motosiklet`ın 1953'te tüm modellerin üretimini durdurması, şirketin zengin tarihinde 5-10 yıllık bir mola verdi. Marka tarihinin bu dönemindeki çeşitli çabalar, birkaç farklı ithal bisiklette ’Indian Motorcycle' adını görse de, şirket stratejisindeki birkaç büyük değişiklikten kaynaklanan bu çalkantılı zamanların,Indian Motorcycle`ın orijinal ürünleri tarafından atılan genel başarı yolundan gerçek bir sapma olduğunu kanıtladı. Belirsizlik dönemi, Polaris Industries'in 2011 yılında Indian Motorcycle Şirketini satın almasıyla sona erdi ve şirketin ilk yıllarındaki büyümesini hatırlatan yenilenmiş bir başarı döneminde kararlı bir şekilde başladı.

Indian riders and owners after winning a race

BROCK HOUSE DÖNEMİ

1950'de, o zamanki Indian Motorcycle başkanı Ralph B. Rogers görevinden istifa etti ve yerine İngiliz işadamı John Brockhouse geçti. 1953 yılında, Indian Motorcycle Manufacturing Company faaliyetlerini durdurdu ve tüm modellerin üretimini durdurdu ve marka adı iki yıl sonra Indian Motorcycles markalı ithal Royal Enfield motosikletlerini satmaya başlayan Brockhouse Engineering tarafından satın alındı. 1960 yılında, John Brockhouse, Indian Business'ın kalıntılarını Associated Motorcycle Company'ye sattı ve marka kısa süre sonra öldü.

Sektör lideri Floyd Clymer, 1963'te marka adının haklarını satın aldı ve avukatının ticari markanın sahipliğini aldığı 1970 yılında vefatına kadar İngiliz bisikletlerini 'Indian Motorcycles' rozeti ile yeniden markalaştırmaya çalıştı. Clymer'in avukatının yönetimi altında, satışlar keskin bir şekilde düştü ve 1977'de operasyonlar yeniden durduruldu.

THE GILROY AND STELLICAN ERAS

GILROY VE STELLICAN DÖNEMLERİ

Indian Motorcycles'ın markaya özel üretimi 1998'de yeniden başladı. Dokuz şirketin birleşmesi, Indian Motorcycle Company of America'yı (IMCA) kurdu ve Gilroy, California'da bir üretim tesisi açtı. IMCA, 2003'te iflas etmeden önce, Chief ve Scout modelleri gibi bazı Indian Motorcycle başarılı modellerin güncellenmiş versiyonlarını üretti.

IMCA'nın sona ermesinin ardından, Londra merkezli özel sermaye şirketi Stellican Ltd., Indian Motorcycle varlıklarını satın aldı ve King's Mountain, Kuzey Carolina'da bir Indian Motorcycle Company üretim tesisi kurdu. Tesis, 2011 yılında Stellican Indian Motorcycle'i Polaris Industries'e satmadan önce mütevazı sayıda bisiklet üretti.

Burt Munro getting ready for a race

BURT MUNRO

1967'de, 68 yaşındaki Yeni Zelandalı Burt Munro, büyük ölçüde değiştirilmiş 1920 Indian Scout Streamliner'ı ile Utah, Bonneville Salt Flats'te yarışırken 184.087 mph ile yeni bir resmi kara hız rekoru kırdı ve resmi olmayan en yüksek hızı ise 205.67 mph olarak motosiklet tarihine geçti.

Munro, 1940'larda bir dizi Yeni Zelanda kara hız rekoru kırmaya başladı ve 1950'lerde Scout model aracı Yeni Zelanda'nın koşullarında hız denemeleri için çok hızlıydı. Kendisine yeni bir hedef belirledi: düz, geniş Bonneville Salt Flats'te yarışmak. Yıllar boyunca, Munro ve Scout'u Bonneville Salt Flats'te dokuz kez yarıştı, bunların üçünde dünya rekorı kırdı ve 1967'de yaptığı son ve rekor kıran sürüşüyle zirveye ulaştı. Burt Munro, 2006'da AMA Onur Listesi'ne girerek sekiz yıl önce başlayan arayışını gururla tamamladı.

FLOYD CLYMER

Indian Motorcyle 1953'te tüm üretimi durdurduğunda, Amerikan motosiklet dünyası, endüstrinin en tarihi markalarından birinin kaybıyla sarsıldı. 1963'te motosiklet yarışçısı, satıcı, dağıtımcı, dergi yayıncısı, yarış organizatörü, yazar ve motosiklet üreticisi Floyd Clymer, Indian Motorcycle markasının sahipliğini devraldı. Eski Indian Motorcycle markasını canlandırma mücadelesi, ithal Royal Enfield ve Velocette motosikletlerini Indian Motorcycle adıyla satmaktan oluşuyordu.

1970 yılında bir trajedi yaşandı ve Floyd Clymer kalp krizinden öldü. Indian Motorcycle Ticari Markasını, 1977'de tekrar durdurulmadan önce çoğunlukla Tayvan'da üretilen ve Indian Motorcycle markasını taşıyan küçük motosikletleri satmaya devam eden avukatı Alan Newman'a devretti.

Tarihsel Dönemler